február, 2023
Programová línia
Všetko
Putovanie
Ekológia
Hviezdoveda
Inklúzia
Školstvo
Umelecký žáner
Všetko
Tanec
Vizuálne umenie
História
Urban, mural, nové médiá
Literatúra
Architektúra a dizajn
Tradičná ľudová kultúra
Veľkoevent
Iné
Fotografia
Divadlo
Hudba
Film
Minulé a budúce podujatia
Všetko
Iba minulé podujatia
Iba budúce podujatia
Použiť filter

Detaily podujatia
Tím slovenského mesta kultúry 2022 pozval českú konceptuálnu umelkyňu Kateřinu Šedú k vytvoreniu veľkoformátového participatívního projektu pre Revúcu a okolie, na ktorom Kateřina začne pracovať od júla 2022
Detaily podujatia
Tím slovenského mesta kultúry 2022 pozval českú konceptuálnu umelkyňu Kateřinu Šedú k vytvoreniu veľkoformátového participatívního projektu pre Revúcu a okolie, na ktorom Kateřina začne pracovať od júla 2022 formou prvotného sociologického prieskumu. Na základe zberu dát vytvorí do konca mája 2023 konkrétny návrh projektu, ktorého realizácia začne s ohľadom na dostupné finančné zdroje buď v druhej polovici roku 2023 alebo v roku 2024.
Kateřina Šedá (12.12.1977 v Brne) je česká umelkyňa, ktorej práca má blízko k sociálnej architektúre. Je autorkou niekoľkých verejných realizácií v Českej republike aj v zahraničí. Je v poradí druhým českým umelcom, ktorý mal sólovú výstavu v Tate Modern v Londýne a držiteľkou niekoľkých prestížnych ocenení.
Ilustračné foto: archív Kateřina Šedá
Viac
Čas
Júl 1 (Piatok) 10:00 - Máj 31 (Streda) 18:00
Miesto
Stredný Gemer
Organizátor
Mestské kultúrne stredisko v Revúcej

Detaily podujatia
Partnerské združenie Post Bellum prináša pre žiakov a žiačky základných škôl mimoškolský program, kedy sa z nich stávajú umelci a umelkyne, dokumentaristi a dokumentaristky príbehov 20. storočia. Počas 4 mesiacov
Detaily podujatia
Partnerské združenie Post Bellum prináša pre žiakov a žiačky základných škôl mimoškolský program, kedy sa z nich stávajú umelci a umelkyne, dokumentaristi a dokumentaristky príbehov 20. storočia.
Počas 4 mesiacov sa zapojené deti v krúžku stretávajú so seniormi, aby zaznamenali ich skutočné príbehy prostredníctvom metódy oral history. Pod vedením lektorov sa rôznymi spôsobmi dozvedajú o kľúčových udalostiach 20. storočia – priamo od seniorov, ktorí tieto okamihy našej modernej histórie zažili. Ďalej prostredníctvom exkurzií a vekovo prispôsobených prednášok. Súčasťou krúžku sú aj exkurzie, workshopy a hodiny venované získaniu praktických zručností v spracovaní príbehov. Konkrétne workshopy závisia od rozhodnutia detí, v akej forme chcú príbeh spracovať. Od roku 2017 sa deti počas Príbehov našich susedov učili napríklad to, ako používať kameru a svetlo, ako strihať natočený audiovizuálny alebo audio materiál, ako postupovať pri tvorbe scenára, či komiksu.
Práce žiakov Základnej školy Hviezdoslavova začnú 6. októbra o 14:00 hodine úvodnými prednáškami a budú trvať štyri mesiace. Výsledky práce žiakov bude verejnosť, rodina, priatelia a aj samotní pamätníci môcť vidieť počas záverečnej slávnostnej prezentácie v spojení s ďalším kultúrnym programom.
Post Bellum SK je občianske združenie, ktoré od roku 2011 na Slovensku vyhľadáva a dokumentuje spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia. Zaznamenávajú príbehy a snažia sa rozprávať ich ďalej: veria totiž, že konkrétne ľudské osudy sú tou najlepšou cestou k poznaniu vlastnej minulosti. Zaujímajú ich pohľady na dejiny z rôznych strán. Každý príbeh pamätníka rozpráva o dilemách, ktorým museli naši rodičia, starí rodičia a prarodičia čeliť – a stavia nás pred otázku, ako by sme sa v podobných situáciách zachovali my. Pamätníci kľúčových momentov 20. storočia rýchle umierajú. Združenie považuje za dôležité zachovať ich spomienky aj pre ďalšie generácie, ktoré už nebudú mať možnosť sa s nimi osobne stretnúť. Rozhovory s pamätníkmi sprístupňujú zadarmo prostredníctvom medzinárodného internetového archívu Pamäť národa (www.memoryofnations.eu). Do svojich aktivít zapájajú žiakov a študentov. Oceňujú hrdinov z radov obyčajných ľudí. Sú partnerskou organizáciou českej verejne prospešnej spoločnosti Post Bellum, ktorá vznikla už v roku 2001 so spoločným záujmom skúmať z rôznych perspektív ako sa Čechom a Slovákom žilo v spoločnom štáte.
Ilustračná foto : Post Bellum
Viac
Čas
Október 6 (štvrtok) 14:00 - Február 9 (štvrtok) 17:00
Miesto
Základná škola Hviezdoslavova
Organizátor
Mestské kultúrne stredisko v Revúcej

Detaily podujatia
POMÔŽTE NÁM NÁJSŤ ZABUDNUTÉ UMELECKÉ DIELA GEMERA V termíne od 20. októbra do 30. novembra vás pozývame zapojiť sa do historicky prvého mapovania umeleckých diel z obdobia socializmu.
Detaily podujatia
POMÔŽTE NÁM NÁJSŤ ZABUDNUTÉ UMELECKÉ DIELA GEMERA
V termíne od 20. októbra do 30. novembra vás pozývame zapojiť sa do historicky prvého mapovania umeleckých diel z obdobia socializmu. Umenie hľadáme na námestiach, uliciach, budovách, ale aj v interiéroch škôl, úradov, obradných sál, jedální, fabrík či v iných verejných priestoroch. Ide nám o sochy, plastiky, mozaiky, tapisérie, maľby, reliéfy – čokoľvek, čo objavíte. A to v mestách Revúca, Rožňava, Tornaľa, Hnúšťa, Tisovec, Dobšiná, Jelšava a okolité obce.
Ak poznáte, alebo sa vám podarí nájsť dielo, ktoré by mohlo ujsť našej pozornosti, neváhajte a pošlite nám jeho polohu a fotku e-mailom na sochy@prepninarevucu.sk.
V dňoch 3. – 11. novembra prídu odborníci na umenie Gabriela Garlátyová a Mátyás Zagiba z iniaciatívy LEN HLINA, spoločne so študentmi Fakulty umení TUKE dokumentovať a fotografovať vami odporúčané umelecké diela.
Výsledkom nášho snaženia bude tlačená mapa so zabudnutými a doposiaľ málo známymi umeleckými dielami Gemera a Malohontu.
Podujatie z verejných zdrojov z programu 6.2 podporil Fond na podporu umenia pre Centrum architektúry.
Neváhajte a dajte umeniu druhú šancu spolu s nami. Budeme vám vďační za každý tip. Hor sa na mapovanie!
Ilustračná foto : Iveta Niňajová, Knižnica Samuela Reussa v Revúcej
Viac
Čas
Október 20 (štvrtok) 13:00 - Apríl 30 (Nedeľa) 23:59
Miesto
Región Gemer
Organizátor
Centrum architektúry

Detaily podujatia
Spoločne so združením Gotická cesta by sme výstavou výtvarných prác terénneho plenérového workshopu radi dali verejnosti do povedomia, že v roku 2022 sa pre 12 lokalít stredovekých gotických
Detaily podujatia
Spoločne so združením Gotická cesta by sme výstavou výtvarných prác terénneho plenérového workshopu radi dali verejnosti do povedomia, že v roku 2022 sa pre 12 lokalít stredovekých gotických kostolíkov Gemera podarilo získať značku Európske dedičstvo, vďaka unikátnej freskovej výzdobe talianskych majstrov z čias stredoveku. Títo majstri a ich diela sú inšpiráciou aj pre dnešných umelcov, o čom sme sa presvedčili na terénnom workshope Fakulty výtvarných umení, Akadémie umení v Banskej Bystrici, ktorý prebiehal v dňoch 29. septembra až 2. októbra 2022.
Vystavené práce vznikli ako súčasť terénneho workshopu a absolvovalo ho 12 študentov 2. ročníka študijného programu Maľba – Grafika na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici v rámci predmetu Technológia maľby. Študentov počas workshopu viedli lektori Mgr. Art. Jana Farmanová a Mgr. Art. Michael Luzsicza, odborný garant technológie freskovej maľby bol Mgr. Art. Tomáš Székely.
Prvé dva dni navštívili Štítnický a Jelšavský okruh Gotickej cesty (Henckovce, Koceľovce, Štítnik, Ochtiná + Šivetice, Rákoš, Kameňany, vysoká pec Sirk – Červeňany, Banícka expozícia v Rákošskej Bani, kaštieľ Jelšava), aby nasali atmosféru Gemera, zoznámili sa s prácou stredovekých umelcov, inšpirovali sa motívmi, umeleckými prvkami, kompozíciami a stredovekými postupmi. V stredu študenti pracovali v priestoroch Kultúrno-kreatívneho centra Kláštor v Rožňave pod vedením svojich lektorov na rozpracovaní svojich návrhov. Štvrtok začínali práce na samotné podklady – drevené rámiky s dopredu nanesenou omietkou a heraklitové dosky – namiešanie vápennej omietky, nanesenie na podklad, skúšky práce s novým materiálom, vytváranie samotných diel pod dohľadom lektorov. V sobotu svoje práce dokončili. Štvrtok, piatok a sobota sa pôvodne mali odohrávať v exteriéri „in situ“ – na fare v Kameňanoch pri evenjelickom kostole, avšak uvedené dni bolo naozaj chladno a silno pršalo, čo znemožnilo pracovať vonku. Študenti ostali v interiéri Kláštora, kde mali aj primerané zázemie.
Vernisáž výstavy sa uskutoční v Mestskom kultúrnom stredisku v Revúcej 12. decembra o 17:00 hodine. Výstava potrvá do 5. februára 2023. Je dostupná denne od 8:00 do 19:00 hodiny vo výstavnej sále Mestského domu kultúry v Revúcej.
Podujatie podporil Fond na podporu umenia pre združenie Gotická cesta z programu 6.2.
Ilustračná foto : združenie Gotická cesta z terénneho plenérového workshopu
Viac
Čas
December 12 (Pondelok) 17:00 - Február 5 (Nedeľa) 18:00
Miesto
Mestský dom kultúry v Revúcej
Organizátor
združenie Gotická cesta

Detaily podujatia
Po dramatizovanom čítaní rómskych a nerómskych rozprávok rómskym a nerómskym deťom v Revúcej, sa presunieme do vybraných miest a obcí stredného Gemera (Muránska Dlhá Lúka, Sirk, Kameňany a Jelšava). „Ako vzbudiť
Detaily podujatia
Po dramatizovanom čítaní rómskych a nerómskych rozprávok rómskym a nerómskym deťom v Revúcej, sa presunieme do vybraných miest a obcí stredného Gemera (Muránska Dlhá Lúka, Sirk, Kameňany a Jelšava).
„Ako vzbudiť u detí záujem o čítanie? Predovšetkým na to potrebujeme človeka, pre ktorého sú knihy nevyhnutnou súčasťou existencie. Niekoho, kto má knihy tak veľmi rád, že každý svoj deň začína aj končí čítaním. A tiež niekoho, kto sa o svoju lásku k príbehom rád delí s deťmi, vie sa s nimi porozprávať, zahrať a zasmiať. Niekto, ako Roman Sorger – tvorca detských televíznych programov, scenárista, dramaturg, hudobník, divadelník, učiteľ a veľký milovník kníh.
Spolu so žiakmi si budú čítať z knižiek Mačacia krajina od Stanislava Rakúsa a Rómske rozprávky – Melalo a smrť od Eleny Lackovej. Budú sa tiež rozprávať o hrdinoch, superhrdinoch a bojkoch, o tom, kto je hrdina a prečo. Zahrajú si príbeh na hudobných nástrojoch, dobre sa zabavia a tiež sa niečo nové naučia.“
09:00 – 10:30 : Základná škola Sirk
11:00 – 12:30: Základná škola Lubeník
Zdroj fotografie : archív Roman Sorger
Viac
Čas
(Piatok) 9:00 - 11:00
Miesto
Základná škola v Sirku
Organizátor
Mestské kultúrne stredisko v Revúcej

Detaily podujatia
Výsledky súťaže v tvorbe komiksov „Stretnutie po rokoch“ budú slávnostne oznámené počas vernisáže výstavy prác. Vernisáž 3. februára 2023 o 17:00 hodine obohatí dramatizovaná prezentácia životných príbehov oboch
Detaily podujatia
Výsledky súťaže v tvorbe komiksov „Stretnutie po rokoch“ budú slávnostne oznámené počas vernisáže výstavy prác. Vernisáž 3. februára 2023 o 17:00 hodine obohatí dramatizovaná prezentácia životných príbehov oboch velikánov štúrovskej generácie – Janka Francisciho a Štefana Daxnera.
Výstava v Revúcej potrvá do 26. februára 2023 a následne sa presunie do Tisovca na mesiac marec a do Hnúšte na mesiac apríl.
- V Múzeum Prvého slovenského gymnázia v Revúcej : 3.2. – 24.2. 2023
- V Mestskom kultúrnom stredisku : 28.2. – 17.3.2023
- V Petrivaldského vile v Hnúšti: 22.3. – 21.4.2023
Súťaž bola tematicky zameraná na dve výrazné osobnosti Gemera a štúrovskej generácie a ich skutočné alebo fiktívne stretnutia : Štefana Marka Daxnera a Janka Francisciho RImavského. Od narodenia oboch velikánov uplynulo v tomto roku 200 rokov. Uzávierka súťaže bola 10. novembra 2022 a zapojilo sa 20 komiksových autorov. 5-členná porota pod vedením Daniela Majlinga, rodáka z Revúcej zasadla 19. decembra 2022 a vybrala víťazné diela.
Kto bol Štefan Marko Daxner? (* 26. decembra 1822 Tisovec – † 11. apríla 1892 Tisovec) Významná postava našich národných dejín a jedna z najvýraznejších osobností slovenského politického, národného i kultúrneho života v 19. storočí. Patril k štúrovskej generácii, pochádzal z Tisovca. Pôsobil ako advokát, právnik a úradník vo viacerých župách.
Kto bol Janko Francisci Rimavský? (* 1. júna 1822 Hnúšťa – † 7. marca 1905 Martin) Básnik, spisovateľ, národný buditeľ a neohrozený kapitán slovenských dobrovoľníkov v revolučných rokoch, jeden z najstatočnejších štúrovcov. Narodil sa v malej obci Hnúšťa, kde prežil svoje detstvo.
Čo majú Daxner a Francisci spoločné? Napríklad aj to, že po návrate do rodného kraja, kde sa Francisci zamestnal u podžupana Gemerskej stolice, začína spolu s Daxnerom rozvíjať osvetovú činnosť. V roku 1847 spoločne vypracovali petíciu za zrušenie poddanstva a úradovanie v slovenskej reči v stoličných orgánoch.
Viac o oboch osobnostiach a o súťaži sa dozviete https://prepninarevucu.sk/stretnutie-po-rokoch/ .
Viac
Čas
3 (Piatok) 17:00 - 26 (Nedeľa) 18:00
Miesto
Múzeum Prvého slovenského gymnázia
Organizátor
Múzeum Prvého slovenského gymnázia

Detaily podujatia
Rád by si sa na chvíľu stal stredom vesmíru, aby si pochopil odkaz Shakespearovho nesmrteľného Hamleta pre dnešný život? Najväčšia hra všetkých čias v podaní Petra Čižmára a Andreja
Detaily podujatia
Rád by si sa na chvíľu stal stredom vesmíru, aby si pochopil odkaz Shakespearovho nesmrteľného Hamleta pre dnešný život?
Najväčšia hra všetkých čias v podaní Petra Čižmára a Andreja Palka z Divadla Kontra v komornom prevedení s divákmi na pódiu. Zrážka idealizmu s brutálnosťou sveta. Veľdielo o každom z nás, lebo kto z nás už niekedy takéto sklamanie nezažil?
Hamlet je človek, ktorý stratil dôveru k svetu. Vysmieva sa autoritám, odkrýva klamstvo, neverí v dobro a krásu, je posadnutý smrťou. Pokúša sa a nedokáže si nájsť miesto vo svete, v ktorom prestali existovať akékoľvek hodnoty – ostal iba všetko zachvacujúci smútok. Hamletom je každý z nás. Každý, kto pochybuje a váha. V našom predstavení hrajú Hamleta dvaja herci. Každý smútok má iný odtieň, každý trpí a váha ináč.
Adaptácia sa opiera o texty 2 Quatro a Folio a nenarušuje integrálnosť originálneho textu. Inscenačné prostriedky sú v predstavení ohraničené na minimum, dvaja herci stvárňujú aj všetky postavy a vytvárajú tak svet Elsinoru za pomoci jednoduchých rekvizít. Dôraz sa kladie na slovo, na fyzičnosť postáv a naviazanie intímneho kontaktu s divákom.
- Preklad: Zora Jesenská
- Adaptácia, réžia, scéna a kostýmy: Klaudyna Rozhin
- Herecké obsadenie: Peter Čižmár a Andrej Palko
- Masky: Amálka Ľudmila Valenčíková
- Choreografia súboja: Igor Grečko
Trvanie predstavenia: 1,5 hod.
Vstupné: 3 eurá pre verejnosť a 2 eurá pre študentov stredných škôl a gymnázií. Lístky sú dostupné v predpredaji Mestského kultúrneho strediska v Revúcej.
V dvoch blokoch o 9:00 hod. a o 11:00 hod. bude zorganizované predstavenie pre stredné školy a gymnáziá. V prípade záujmu sa s nami spojte na telefónnom čísle 0947 925 841.
Divadlo Kontra je profesionálne divadlo so stálou scénou v Spišskej Novej Vsi. Svojím zameraním je na Slovensku ojedinelé, premiéruje diela ešte neuvádzané, tie, ktoré dobyli svetové divadelné scény a získali mnohé ocenenia po celom svete. Za svoje autorské predstavenia je držiteľom viacerých ocenení, medzi nimi „Prekvapenie Novej Drámy“, Dosky 2007 – Objav sezóny 2006/2007, ceny LITA za herecké výkony, ceny pre divadlo sezóny zo súťaže DOSKY 2018, o ktorej hlasovaní rozhodli diváci z celého Slovenska.
Adaptácia Divadla Kontra bola ocenená Hlavnou cenou poroty na Festivale Netradičných divadiel Kopřiva 2012 v Kopřivnici (ČR) za umelecký prínos a oba herecké výkony. Získalo taktiež dve ceny Zlatá lebka udelené kritikmi na 17. Medzinárodnom Shakespearovskom festivale v Gdaňsku (PL) za „nápaditosť, všestrannosť a maximálnu obetavosť hercov. Za to, že sú živým dôkazom nesmrteľnosti shakespearovského divadla“ a za „skvelé herecké remeslo a expresiu“.
Predstavenie Divadla Kontra v Revúcej podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v programe 6.2.
Zdroj ilustračnej fotografie: Mesto Spišská Nová Ves a archív Divadla Kontra
Viac
Čas
(Pondelok) 9:00 - 19:30
Miesto
Mestský dom kultúry v Revúcej
Organizátor
Divadlo Kontra

Detaily podujatia
Tím slovenského mesta kultúry 2022 pozval talentovanú českú konceptuálnu umelkyňu a sociálnu architektku Kateřinu Šedú, aby na základe osobne zozbieraných dát a informácií vytvorila veľkoformátový projekt
Detaily podujatia
Tím slovenského mesta kultúry 2022 pozval talentovanú českú konceptuálnu umelkyňu a sociálnu architektku Kateřinu Šedú, aby na základe osobne zozbieraných dát a informácií vytvorila veľkoformátový projekt pre Revúcu a okolie. Kateřina vytvorí návrh komunitno – umeleckého projektu, ktorého realizácia sa začne v priebehu roku 2023.
V dňoch 6. – 8. februára 2023 Kateřina navštívi viaceré spolky a združenia, občianske komunity a školy, aby lepšie pochopila podmienky, v ktorých miestni ľudia žijú a ako žijú.
V prípade záujmu o osobné stretnutie s Kateřinou sa s nami spojte na telefónnom čísle 0947 925 841.
Kateřina Šedá (12.12.1977 v Brne) je česká umelkyňa, ktorej práca má blízko k sociálnej architektúre. Je autorkou niekoľkých verejných realizácií v Českej republike aj v zahraničí. Je v poradí druhým českým umelcom, ktorý mal sólovú výstavu v Tate Modern v Londýne a držiteľkou niekoľkých prestížnych ocenení. Medzi jej projekty patrí napríklad projekt revitalizácie verejného prestrou v jednej mestskej časti Brna Brněnský Bronx. Jej aktuálny projekt Národní sbírka zlozvyků je súčasťou projektu CELEJ VON, ktorý vznikol na pozvanie Augustiniánského opatství a Společně o.p.s. pri príležitosti 200. výročia zakladateľa genetiky Gregora Johanna Mendela.
Ilustračné foto: archív Kateřina Šedá
Viac
Čas
6 (Pondelok) 10:00 - 8 (Streda) 16:00
Miesto
Mesto Revúca
Organizátor
Mestské kultúrne stredisko v Revúcej

Detaily podujatia
V partnerskej spolupráci s medzinárodným domom umenia pre deti Bibiana zavíta do Revúcej zavíta do Revúcej výstava o najprekladanejšej slovenskej autorke kníh pre deti a mládž, rodáčke z neďalekej Červenej
Detaily podujatia
V partnerskej spolupráci s medzinárodným domom umenia pre deti Bibiana zavíta do Revúcej zavíta do Revúcej výstava o najprekladanejšej slovenskej autorke kníh pre deti a mládž, rodáčke z neďalekej Červenej skaly, Kláre Jarunkovej k jej 100. výročiu narodenia.
Výstava Naša a svetová Klára Jarunková predstavuje návštevníkom osobnosť a literárne dielo našej najúspešnejšej autorky, s výberom prekladov do rôznych jazykov, ako aj ilustrácie k jej knihám od známych slovenských umelcov – Miroslava Cipára, Dušana Kállaya, Kamily Štanclovej a dcéry Daniely Zacharovej. Výstavu dopĺňajú rodinné fotografie, diplomy a ocenenia tvorby Kláry Jarunkovej, ako aj jej osobné predmety, také dôležité k písaniu: nezabudnuteľné okuliare, zápisník a ceruzka.
Prečo NAŠA ?
Prozaička, publicistka a najprekladanejšia slovenská autorka literatúry pre deti a mládež. Narodila sa 28. apríla 1922 v Červenej Skale na Horehroní. Pracovala ako učiteľka v Korytárkach, na bratislavskom magistráte, v Československom rozhlase a 30 rokov ako redaktorka humoristického časopisu Roháč. S manželom Tichomírom vychovali dcéru, akademickú maliarku Danu Zacharovú, ktorá mnohé mamine knihy ilustrovala. Spisovateľka zomrela 11. júla 2005 v Bratislave. V rodnom dome v Červenej Skale sprístupnili jej pamätnú izbu.
Klára Jarunková debutovala v roku 1960 knižkou Hrdinský zápisník. Využívala v ňom (a aj v ďalších knihách) rozprávanie v prvej osobe, čo bolo v tom čase v literatúre pre deti a mládež novátorské. Jej príbehy, hoci nie vždy idylicky šťastné, sú plné jemného humoru, láskavosti a nechýba im optimizmus. Autorka nemoralizuje, umožňuje detskému hrdinovi byť sebou samým a cez detské vnímanie vykresľuje život aj svet dospelých so všetkými jeho kladnými i zápornými stránkami. Napísala 22 kníh. Za mimoriadne zásluhy o rozvoj slovenskej kultúry získala Pribinov kríž 1. triedy a Rad Ľudovíta Štúra 1. triedy, Cenu Fraňa Kráľa za tvorbu pre deti a mládež a Plaketu Ľudmily Podjavorinskej za šírenie slovenskej literatúry pre deti a mládež v zahraničí.
A prečo SVETOVÁ ?
Na knihách Kláry Jarunkovej odrastali celé generácie detí nielen u nás, ale aj v zahraničí. Jej diela vyšli v 32 jazykoch v Európe i vo svete, spolu v 216 vydaniach. Okrem svetových jazykov boli preložené napríklad aj do japončiny, faerčiny, kirgizštiny, tadžičtiny, dánčiny, fínčiny a turečtiny. Romány Jediná a Brat mlčanlivého Vlka sa vďaka početným prekladom stali súčasťou zlatého fondu svetovej literatúry pre deti a mládež. Jediná bola bestsellerom v USA, vyšla aj vo Veľkej Británii a v Austrálii. Jarunková je nositeľkou národnej nemeckej Deutscher Jugendbuch a talianskej Premio nazionale Italiano Bancarellino. Získala európsku cenu Premio Europeo Citta di Caorla a bola zapísaná na medzinárodnú Čestnú listinu Ceny H. Ch. Andersena. Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska ju navrhla na udelenie Nobelovej ceny za literatúru; Československá sekcia IBBY na Cenu H. CH. Andersena. Súčasťou tlačovej správy jej aj zoznam literárnej tvorby Kláry Jarunkovej.
- Výstavu pripravili: BIBIANA, Centrum detskej literatúry, čítania a SK IBBY v spolupráci s Mestskou knižnicou mesta Piešťany
- Námet a dramaturgia: Eva Cíferská
- Technická realizácia: Allan Lučenič
Vernisáž výstavy je naplánovaná na 8. februára 2023 o 18:00 hod. Výstava potrvá do 3. marca 2023 a bude sprístupnená denne od 08:00 do 19:00 hodiny. V prípade záujmu škôl a skupín o sprístupnenie výstavy volajte +421 947 925 841.
Ilustračná foto : archív Bibiana
Viac
Čas
Február 8 (Streda) 18:00 - Marec 3 (Piatok) 19:00
Miesto
Mestský dom kultúry v Revúcej
Organizátor
Mestské kultúrne stredisko v Revúcej

Detaily podujatia
Partnerské združenie Post Bellum prinieslo pre základné školy v Revúcej mimoškolský program, kedy sa zo žiačiek a žiakov stali umelci a umelkyne, dokumentaristi a dokumentaristky príbehov 20. storočia. Práce
Detaily podujatia
Partnerské združenie Post Bellum prinieslo pre základné školy v Revúcej mimoškolský program, kedy sa zo žiačiek a žiakov stali umelci a umelkyne, dokumentaristi a dokumentaristky príbehov 20. storočia.
Práce žiakov Základnej školy Hviezdoslavova začali 6. októbra úvodnými prednáškami a trvali štyri mesiace. Výsledky práce žiakov si bude verejnosť, rodina, priatelia a aj samotní pamätníci môcť vypočuť a vidieť počas záverečnej slávnostnej prezentácie dňa 9.2.2023 o 17:00 hodine.
Počas 4 mesiacov sa zapojené deti stretávali so seniormi, aby zaznamenali ich skutočné príbehy prostredníctvom metódy oral history. Pod vedením lektorov sa rôznymi spôsobmi dozvedali o kľúčových udalostiach 20. storočia – priamo od seniorov, ktorí tieto okamihy našej modernej histórie zažili. Súčasťou boli aj exkurzie, vekovo prispôsobené prednášky, workshopy a hodiny venované získaniu praktických zručností v spracovaní príbehov. Konkrétne workshopy záviseli od rozhodnutia detí, v akej forme chcú príbeh spracovať. Od roku 2017 sa deti z iných škôl na Slovensku počas Príbehov našich susedov učili napríklad to, ako používať kameru a svetlo, ako strihať natočený audiovizuálny alebo audio materiál, ako postupovať pri tvorbe scenára, či komiksu.
Post Bellum SK je občianske združenie, ktoré od roku 2011 na Slovensku vyhľadáva a dokumentuje spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia. Zaznamenávajú príbehy a snažia sa rozprávať ich ďalej: veria totiž, že konkrétne ľudské osudy sú tou najlepšou cestou k poznaniu vlastnej minulosti. Zaujímajú ich pohľady na dejiny z rôznych strán. Každý príbeh pamätníka rozpráva o dilemách, ktorým museli naši rodičia, starí rodičia a prarodičia čeliť – a stavia nás pred otázku, ako by sme sa v podobných situáciách zachovali my. Pamätníci kľúčových momentov 20. storočia rýchle umierajú. Združenie považuje za dôležité zachovať ich spomienky aj pre ďalšie generácie, ktoré už nebudú mať možnosť sa s nimi osobne stretnúť. Rozhovory s pamätníkmi sprístupňujú zadarmo prostredníctvom medzinárodného internetového archívu Pamäť národa (www.memoryofnations.eu). Do svojich aktivít zapájajú žiakov a študentov. Oceňujú hrdinov z radov obyčajných ľudí. Sú partnerskou organizáciou českej verejne prospešnej spoločnosti Post Bellum, ktorá vznikla už v roku 2001 so spoločným záujmom skúmať z rôznych perspektív ako sa Čechom a Slovákom žilo v spoločnom štáte.
Ilustračná foto : Post Bellum
Viac
Čas
(štvrtok) 17:00 - 19:00
Miesto
Mestský dom kultúry
Organizátor
Mestské kultúrne stredisko v Revúcej

Detaily podujatia
Steampunkový príbeh pre celú rodinu o dobrodruhovi Leonardovi, ktorý zostrojuje stroj času a stretáva bytosti zo sveta fantázie: Baróna Prášila, Princeznú Bianku, Jacka Sparrowa, Klobučníka z Krajiny zázrakov
Detaily podujatia
Steampunkový príbeh pre celú rodinu o dobrodruhovi Leonardovi, ktorý zostrojuje stroj času a stretáva bytosti zo sveta fantázie: Baróna Prášila, Princeznú Bianku, Jacka Sparrowa, Klobučníka z Krajiny zázrakov ba i čarodeja Kardaua…
Dej je popretkávaný nečakávanými zápletkami, komickými situáciami, zrozumiteľnými fyzikálnymi veličinami a pesničkami. Stroj času na javisku je rovnakou dôležitou postavou: naparuje sa, fučí, vydáva zvuky, dymí, svetielkuje… A čo ešte? O tom už pomlčíme, aby sme neprezradili deťom, ba i dospelému divákovi úplne všetko.
- Hrajú: Róbert Kobezda (Cena Literárneho fondu 2015 a 2019), Attila Bocsárszky (Cena Literárneho fondu 2019), Peter Kamenský
- Scenár: Tatiana Masníková
- Réžia: Tatiana Masníková
- Kostýmy: Tatiana Masníková, Ildikó Dudorová
- Scéna: Tatiana Masníková, Attila Bocsárszky, Martin Mihok
- Hudba a texty piesní: Petra Bangóová
- Foto: Jano Štovka
- Grafický dizajn: OLIVIER PREŠOV
Dĺžka predstavenia : 60 minút bez prestávky
Vstupné: 4 eurá v predpredaji v Mestskom kultúrnom stredisku v Revúcej, 5 eur v deň predstavenia
Profesionálne Mestské divadlo ACTORES Rožňava je príspevkovou neziskovou organizáciou mesta Rožňava. Popri hlavnej činnosti – manažovanie stálej scény divadla a tvorby inscenácií – Actores zastrešuje rôzne kultúrne podujatia a pripravuje umelecké programy pre detského diváka a dospelé publikum. Doposiaľ vytvorilo vyše štyri desiatky inscenácií, ktoré boli prezentované nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. Vo svojich inscenáciách prináša aktuálne témy, využíva nové postupy a formy divadelného jazyka, improvizáciu, scénický pohyb, akrobaciu a tanec. Repertoár divadla tvoria aj autorské predstavenia a predstavenia bez slov.
Inscenáciu z verejných zdrojov podporil FOND NA PODPORU UMENIA a predstavenie Meste kultúry Revúca 2022 je financované z verejných zdrojov z programu 6.2.
Partner projektu: spoločnosť ESSITY SLOVAKIA.
Zdroj foto: archív divadla ACTORES
Viac
Čas
(Streda) 15:00 - 16:00
Miesto
Mestský dom kultúry v Revúcej
Organizátor
Mestské divadlo ACTORES Rožňava

Detaily podujatia
Po dramatizovanom čítaní rómskych a nerómskych rozprávok rómskym a nerómskym deťom v Revúcej, sa presunieme do vybraných miest a obcí stredného Gemera (Muránska Dlhá Lúka, Sirk, Kameňany a Jelšava). „Ako vzbudiť
Detaily podujatia
Po dramatizovanom čítaní rómskych a nerómskych rozprávok rómskym a nerómskym deťom v Revúcej, sa presunieme do vybraných miest a obcí stredného Gemera (Muránska Dlhá Lúka, Sirk, Kameňany a Jelšava).
„Ako vzbudiť u detí záujem o čítanie? Predovšetkým na to potrebujeme človeka, pre ktorého sú knihy nevyhnutnou súčasťou existencie. Niekoho, kto má knihy tak veľmi rád, že každý svoj deň začína aj končí čítaním. A tiež niekoho, kto sa o svoju lásku k príbehom rád delí s deťmi, vie sa s nimi porozprávať, zahrať a zasmiať. Niekto, ako Roman Sorger – tvorca detských televíznych programov, scenárista, dramaturg, hudobník, divadelník, učiteľ a veľký milovník kníh.
Spolu so žiakmi si budú čítať z knižiek Mačacia krajina od Stanislava Rakúsa a Rómske rozprávky – Melalo a smrť od Eleny Lackovej. Budú sa tiež rozprávať o hrdinoch, superhrdinoch a bojkoch, o tom, kto je hrdina a prečo. Zahrajú si príbeh na hudobných nástrojoch, dobre sa zabavia a tiež sa niečo nové naučia.“
Zdroj fotografie : archív Roman Sorger
Viac
Čas
(Piatok) 8:30 - 9:30
Miesto
Základná škola v Jelšave
Organizátor
Mestské kultúrne stredisko v Revúcej

Detaily podujatia
Po dramatizovanom čítaní rómskych a nerómskych rozprávok rómskym a nerómskym deťom v Revúcej, sa presunieme do vybraných miest a obcí stredného Gemera (Muránska Dlhá Lúka, Sirk, Kameňany a Jelšava). „Ako vzbudiť
Detaily podujatia
Po dramatizovanom čítaní rómskych a nerómskych rozprávok rómskym a nerómskym deťom v Revúcej, sa presunieme do vybraných miest a obcí stredného Gemera (Muránska Dlhá Lúka, Sirk, Kameňany a Jelšava).
„Ako vzbudiť u detí záujem o čítanie? Predovšetkým na to potrebujeme človeka, pre ktorého sú knihy nevyhnutnou súčasťou existencie. Niekoho, kto má knihy tak veľmi rád, že každý svoj deň začína aj končí čítaním. A tiež niekoho, kto sa o svoju lásku k príbehom rád delí s deťmi, vie sa s nimi porozprávať, zahrať a zasmiať. Niekto, ako Roman Sorger – tvorca detských televíznych programov, scenárista, dramaturg, hudobník, divadelník, učiteľ a veľký milovník kníh.
Spolu so žiakmi si budú čítať z knižiek Mačacia krajina od Stanislava Rakúsa a Rómske rozprávky – Melalo a smrť od Eleny Lackovej. Budú sa tiež rozprávať o hrdinoch, superhrdinoch a bojkoch, o tom, kto je hrdina a prečo. Zahrajú si príbeh na hudobných nástrojoch, dobre sa zabavia a tiež sa niečo nové naučia.“
Zdroj fotografie : archív Roman Sorger
Viac
Čas
(Piatok) 10:35 - 12:00
Miesto
Základná škola v Jelšave
Organizátor
Mestské kultúrne stredisko v Revúcej
Zaujíma vás, čo sa deje v tomto mesiaci? Stiahnite si detailný aktuálny program a Prepnite na Revúcu!