Obľúbený revúcky folklórny súbor Lykovec v spolupráci s Mestom kultúry Revúca, choreografom ľudového tanca Vladom Michalkom a Jurajom Genčanským v roli režíséra práve chystá nový atraktívny program. Jeho nosnou témou sú výzvy a útrapy obyvateľov Gemera, ktorým v minulosti čelili na cestách za obživou. Choreografa Vlada Michalka sme zastihli a vyspovedali priamo na javisku Mestského domu kultúry v Revúcej na jednom z nácvikov programu, v sobotu 28. januára 2023.

 

Vlado, srdečne Ťa vítame u nás v Revúcej. Prezraď, ako vznikla myšlienka tohto programu, čo všetko predchádzalo dnešnému nácviku a ako vyzerala vaša doterajšia spolupráca na programe s Mestom kultúry Revúca?

Ďakujem pekne. Prvý impulz k nadviazaniu spolupráce prišiel od pani riaditeľky Mesta kultúry Revúca, Karin Kilíkovej, ktorá mi predostrela nápad nového folklórneho programu pod záštitou projektu Prepni na Revúcu a v spolupráci s miestnymi folkloristami zo súboru Lykovec. Stretol som sa teda s vedúcimi súboru, dámami Marianou Poprockou a Alenkou Ďurkovičovou, aby mi predstavili myšlienku, ktorú by chceli spracovať. Myšlienka programu sa mi zapáčila, tak sme sa dohodli na spolupráci. Za sebou už máme prvé trojdňové sústredenie mimo Revúcej. Momentálne sme v procese druhého sústredenia, pomaličky začíname nahadzovať a nacvičovať jednotlivé obrazy. 

Vieš nám priblížiť námet programu, čo sa v ňom bude odohrávať, aké témy reflektuje?

Spracovávame tému tzv. oblôčkárov z Muránskej Huty. V Muránskej Hute v minulosti fungovali sklárne a miestni „oblôčkari“ sa v nich naučili zasklievať okná. Neskôr však sklárne ukončili svoju činnosť, mnoho mužov ostalo bez roboty, tak ich toto remeslo potom viedlo za prácou mimo región. A to nielen v rámci územia Slovenska, ale aj do Maďarska či do Rumunska. Odchádzali zväčša po augustových prácach na lúkach a poliach, na vandrovke boli celú jeseň a vracali sa v zime na Vianoce. V súvislosti s týmto javom vznikali rôzne zaujímavé príbehy, veľakrát nešťastné, ale aj humorné.

Jednou polohou, ktorú chceme v programe ukázať, je samotné putovanie oblôčkárov po svete. Druhá poloha je to, čo sa dialo doma v neprítomnosti vandrujúcich mužov. Ženy ostali doma na prácu samé a museli svojich mužov zastúpiť aj pri tradične rýdzo mužských robotách. Chceme teda zobraziť rôzne paralely osudov týchto ľudí, ktoré prebiehali v tom istom čase na rôznych miestach – doma i na cestách.

V príbehoch minulosti, o ktorých rozprávaš, cítiť určité paralely aj so súčasnosťou, kedy mnohí obyvatelia opúšťajú región a smerujú za atraktívnejšími pracovnými príležitosťami…

Presne tak. Tieto paralely tu sú aj dnes, často dokonca aj v opačnom garde, keď za prácou odchádzajú ženy – napríklad ako opatrovateľky do západných krajín – a o rodinu a domácnosť sa ostávajú starať muži. Často sú to ženy v zrelom veku, ktoré by si už samy mohli doma užívať zaslúžený dôchodok, no z ekonomických dôvodov naďalej cestujú z domoviny, aby sa starali o iných dôchodcov v zahraničí. S oblôčkármi z Muránskej Huty ich spájajú veľmi podobné príbehy. Opúšťajú svoje rodiny a niekedy tá práca naplní očakávania, inokedy nie. Napríklad keď sa vrátia s malým množstvom peňazí, či dokonca sú smutné prípady, keď sa už nevrátia vôbec… Na cestách ich sprevádzali (a sprevádzajú) útrapy, príkoria, ťažkosti, ktoré nezlomne zdolávajú. V programe sa budeme snažiť poukázať na húževnatosť a silu „obyčajného“ jednoduchého človeka na ceste za víziou lepšieho života.

Poznáte už približný počet účinkujúcich, ktorí sa v rámci programu na javisku predstavia?

Program je stavaný na celý folklórny súbor Lykovec, teda približne 50 účinkujúcich. V programe bude znieť aj živá hudba v podaní Ľudovej hudby súboru Lykovec.

Čo vás čaká ďalej, akú podobu budú mať ďalšie nácviky, ktorými sa prepracujete až k verejnej premiére?

Aktuálne účinkujúcim dávam rôzne technické cvičenia, ktoré zapájajú do svojich pravidelných nácvikov prebiehajúcich každý týždeň. Spoločné sústredenia aj s mojou účasťou plánujeme mať raz do mesiaca – február, marec, apríl, máj. Ak všetko pôjde ako má, program by sme chceli verejne odpremiérovať začiatkom júna. Pracovný názov programu, ktorý pravdepodobne bude aj finálny, je „Sviečka, bugáč a hruda zeme“ (aj keď pôvodne bol nazvaný “Pútnici”). Sú to tri predmety, ktoré si oblôčkári brávali z domu pre šťastie na svoje pracovné cesty.

Folkloristi z revúckeho súboru Lykovec sa tejto činnosti venujú ako ochotníci, amatérsky, vo voľnom čase. O čo je iná práca s takýmto telesom, než s profesionálmi? Dokážu aj oni spĺňať nároky, ktoré na nich máš? Ako si počínajú?

Dá sa povedať že popri práci s profesionálmi veľmi často spolupracujem aj s týmto typom ochotníckych umeleckých súborov, som naučený na takúto prácu a poznám jej špecifiká. Všetko má vždy svoje výhody aj nevýhody. Nevýhodou je, že po technickej stránke s nimi treba viac trénovať niektoré veci, ktoré profesionáli ovládajú. Na druhej strane interpreti na tejto úrovni sú veľakrát veľmi prirodzení, spontánni, tým pádom nemajú rôzne zlozvyky a dá sa s nimi v tomto smere oveľa ľahšie pracovať. Ja sa z tejto spolupráce teším, je to veľmi príjemné, ľudské, a to je pre mňa dôležité.

Folklórny súbor Lykovec má tieto dni naozaj veľmi pestré. Len včera (27. 01. 2023) popoludní a večer pod záštitou Gemersko-malohontského osvetového strediska absolvovali intenzívnu školu ľudového tanca s profesionálnymi lektormi Slavomírom Ondrejkom a Agátou Krausovou a dnes celý deň nacvičujú s tebou tento nový program. Ty si tu bol už na včerajšej škole tanca, sledoval si jednotlivých tanečníkov. Budú pre nich zručnosti, ktoré sa naučili včera, prospešné aj v rámci programu „Sviečka, bugáč a hruda zeme”?

Keď sme sa od Gemersko-malohontského osvetového strediska dozvedeli, že je možnosť absolvovať takúto školu tanca, tak sme to veľmi radi využili. Chceli sme, aby sa učili niečo z tohto regiónu a nie len samotný tanec, ale aj princípy, ako správne tancovať, ako komunikovať v páre, ako dosiahnuť určitú tanečnú úroveň. Aby ten tanečný pár dokázal zatancovať tak, ako sa kedysi tancovalo v prirodzenom prostredí. Scénická podoba ľudového tanca býva často veľmi neprirodzená, veľakrát akoby úplne odchádza od pravidiel, ktoré boli v minulosti zaužívané a na dedinách sa vyvíjali niekoľko storočí. Tie pôvodné autentické princípy sú veľmi pekné, veľmi prirodzené a logické, a to sa snažili včera naučiť zúčastnených interpretov z Lykovca aj lektori Slavo Ondrejka a Agáta Krausová. Určite všetko, čo sa naučili, budú vedieť zužitkovať aj pri nacvičovaní nášho programu.

 

Vlado Michalko: choreograf ľudového tanca, riaditeľ festivalu tanečných domov „Rozhýb kosti“ vo Východnej a jeden z prvých porotcov v programe “Zem spieva”. Venuje sa tanečným domom, organizácii a výuke. Vedie kurzy ľudového tanca pre laikov v Košiciach. Ako choreograf a režisér má na konte množstvo folklórnych predstavení s rozličnými súbormi. Okrem spolupráce s folklórnym súborom Lykovec aktuálne s folklórnym súborom Vranovčan pripravuje program „Pocta Lazoríkovi“ a so súborom Partia program „Chýr letel krajom“. Vo voľnom čase rád trávi chvíle v prírode. 

foto: Martin Pižem