máj, 2022

ne01máj0:00štv30jún(jún 30)23:59Cena Gustáva ReussaSúťaž v písaní fantasy a sci-fi poviedok (máj 1) 0:00 - (jún 30) 23:59 Programová línia:HviezdovedaUmelecký žáner:Literatúra

Detaily podujatia

Legendárna súťaž v písaní fantasy a sci-fi poviedok je späť! 

Súťaž je pomenovaná podľa Gustáva Maurícia Reussa, rodáka z Revúcej, ktorý tu v roku 1856 napísal prvé sci-fi dielo na našom území „Hviezdoveda alebo životopis Krutohlava, čo na Zemi, okolo Mesiaca a Slnka skúsil a čo o obežniciach, vlasaticiach, pôvode a konci sveta vedel“, skrátene známe ako Hviezdoveda, ktoré popisuje cestu balónom na Mesiac. Kuriozitou je, že tento rukopis vznikol o sedem rokov skôr, ako vôbec prvý román svetovo najznámejšieho spisovateľa tohto žánru Julesa Verna.

Literárna súťaž Cena Gustáva Reussa nadväzuje na pôvodnú jedenásť rokov trvajúcu súťaž, ktorá vznikla v spolupráci so Slovenským syndikátom autorov fantastiky už v roku 1991 a trvala do roku 2002. Stránka Fandom.sk ju označuje za základnú školu súčasnej slovenskej fantastiky.

Do súťaže prispievali aj takí autori ako Michal Hvorecký, Alexandra Pavelková, Zuzana Mojžišová, Miloš Janoušek či Gustáv Murín a v porote zasadali legendy slovenskej literatúry Dušan Mitana, Kornel Földvári, Peter Jaroš, Andrej Ferko, Peter Uličný a mnohí ďalší.

Primárnym cieľom súťaže od začiatku bolo hľadanie literárnych talentov – ponúknuť mladým autorom priestor na autoprezentáciu a publikovanie v literárnom zborníku – a zároveň zvýšiť povedomie čitateľov o pôvodnej slovenskej tvorbe a rozšíriť okruh fanúšikov v žánroch sci-fi a fantasy.

Popularita tohto literárneho žánru na Slovensku z roka na rok rastie, pričom už pred dvadsaťročím sa do tejto súťaže zapájalo od 27 do 135 autorov. Víťazná práca každoročne získala Cenu Gustáva Reussa. Prvé tri ceny boli dotované aj finančne a zhruba dvadsiatka najlepších súťažných literárnych prác vyšla po každom ročníku knižne v zborníku Krutohlav.

V roku 2022 sme súťaž rozšírili aj o rozprávku a komiks.

Termín zasielania príspevkov do súťaže bol predĺžený do 30. júna 2022.

Prihlášku a viac informácií o súťaži nájdete na www.cenagustavareussa.sk.

Viac

Čas

Máj 1 (Nedeľa) 0:00 - Jún 30 (štvrtok) 23:59

Organizátor

Mestské kultúrne stredisko v Revúcej

Privacy Preference Center

X
Skip to content